Yukarı!
Cilt Bakımı Vücut Bakımı

Uçuk nedir? Uçuğun doğal tedavi yöntemleri


Bu yazımızda uçuk nedir? Ve dikkat edilmesi gerekenleri kısaca özetleyip, uçuğun doğal tedavi yöntemlerini yazdık. Uçuğu doğal olarak gidermek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Herpes simpleks virüsüne bağlı olarak oluşan uçuğun genellikle çıktığı bölgeler; dudak, ağız ve burun delikleri çevresi.  Bu bölgelerde çıkan uçuklara dokunursanız, yüzünüze, gözünüze ve vücudunuzun diğer bölümlerine de bulaştırırsınız.

Uçuk çıkmadan (0-24 saat öncesinden) kendini belli eder. Çıkacağı bölgede; kaşınma, sızlama, yanma hissedersiniz. Bu belirtileri bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkması takip eder. Bu kabarcıklar yiyip içerken, gülerken, konuşurken kişiyi rahatsız eder. Kabarcıklar zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan yara haline gelir.

Uçuk bulaşıcıdır!  

Uçuğa dokunmamalısınız. Dokunursanız ellerinizi çok iyi yıkamalısınız. Özellikle bayanlar makyajlarını temizlerken çok dikkat etmelidirler.

uçuğun doğal tedavisi

UÇUĞUN DOĞAL TEDAVİSİ #1

Tıbbi melisa uçucu yağı antiviral etkiye sahiptir, uçuğun üzerine damla şeklinde doğrudan uygulayabilirsiniz.

Aynı şekilde Hint defnesi uçucu yağını ve Isparta gülünü de kullanabilirsiniz.

Bunları sabah ve akşam olmak üzere 2 defa uçuk bölgesine doğrudan uygulayabilirsiniz.

UÇUĞUN DOĞAL TEDAVİSİ #2

Uçuk bölgesini bir parça steril bez yardımıyla limon suyu ile temizleyin. Limon suyu etkili bir antiseptiktir.

Bunun dışında 0,5 ml zeytinyağı içine 2 damla kekik uçucu yağı damlatın ve bu karışımı uçuk olan bölgeye günde 4-5 kez uygulayın.

Cilt lekeleri, Güneş lekeleri, Çiller ve Yara izlerini doğal yöntemler ile nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız tıklayın.


Beğendiniz mi? Paylaşın!