Yukarı!
Ayak Bakımı

Topuk çatlakları için doğal yöntemler


Her insanın bakıma ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ayakların gün içinde çok havasız kalabilir. Yani işte çalışıyorsanız sürekli ayaklar ayakkabıların içinde havasız kalacaktır. Ve ayakların kurumasına çatlamasına yol açacaktır. Ya da betonda zeminde çıplak ayakla dolaşılırsa ayaklar çatlar ve kurur. Derisini döker. Topuktaki çatlakların çeşitli sebepleri vardır. Ayakta mantar olabilir. Ya da sedef hastalığı geçiriyor olabilirsiniz. Kışın hava çok soğuk ve kuru olmasından ayak topuklarının çatlamasına sebep olacaktır. Demir ya da b vitamini eksikliği de neden olabilir.
Görüyorsunuz ki topukta ki çatlakların çeşitli nedenleri vardır. Çatlaksız pürüzsüz topuklar istiyorsanız çeşitli doğal yöntemleri kullanmalısınız. Tamamen doğal olan eviniz de rahatlıkla temin edebileceğiniz yöntemle pürüzsüz topuklara kavuşabilirsiniz.


Kurumuş çatlamış topuklarınızı şekerle iyice ovunuz. Şekerle ovduktan sonra badem yağını iyice topuklarınıza emdiriniz. Daha sonra ayaklarınıza çorap giyiniz. Sabaha kadar bekletiniz. Bunu düzenli olarak her gece uyguladığınızda daha bakımlı nemli topuklara sahip olursunuz.


Limon meyvesinin çok çeşitli faydaları vardır. Bunların faydalarından biri de çatlayan topuklardır. Çatlayan topuklara iyice limon suyu ile yıkayınız. Yarım saat o limonlu su ile kalsın. Daha sonra topuklarınızı lifle iyice fırçalayın. Son olarak da topuklarınıza nemlendirici bakım kremini uygulayın çorap giyin be bir gün bekletin. Etkisini çok kısa bir şekilde göreceksiniz.


Topuk çatlaklarına iyi gelen başka bir doğal yöntemde bebeklerde kullanılan pudradır. Bolca çatlamış topuklara bebek pudrası uygulanırsa çatlaklara iyi gelecektir.


Doğal yöntemlerden biri olan çilek de çatlamış topukların dermanıdır. Beş altı çileği badem ve zeytinyağı içinde iyice eziniz. Sonra iyice topuklara sürüp bekletiniz. Çatlamış topuklarınıza veda edebilirsiniz.

Daha fazla Ayak Bakımı içeriğine göz atmak istiyorsanız Ayak Bakımı kategorimizi ziyaret edin.


Beğendiniz mi? Paylaşın!