Yukarı!
Cilt Bakımı Güzellik Vücut Bakımı

Suna Dumankaya güzellik sırları


Ülkemizde hem bitki biliminde hem de güzellik alanında uzman olan isim deyince akla gelen ilk isim ünlü Suna Dumankaya gelmektedir. Sizlerle Suman Dumankaya’nın güzellik sırlarını paylaşmadan önce kendisinin sürekli öğütlediği ve gerçekten de mühim bazı bilgilerle başlayalım. Tavsiye ettiği bilgileri uygulamaz için kullanacağınız bitkilerin hepsi taze olmalıdır ve cam kavanozlarda ağızları kapatılarak saklanmalıdır. Kurutulmuş bitkiler bir yıla kadar tüketilebilinirdir. Suna Dumankaya’nın önerdiği ve Meslek Sırları adlı kitabında da yayınladığı güzellik formüllerininden birkaçını burada siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

TEMİZLEME SÜTÜ
İlk olarak temizleme sütü adlı formülünü sizlerle paylaşıyor olacağız. Karışımı hazırlamak için bize lazım olan malzemeler şunlardır; bir adet salatalık ve bir su bardağı süt. Salatalarınızı iyice rendeledikten sonra bu malzemeyi bir su bardağı süt ile kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra bir süzgeç ile süzün ve kalan sütü parmaklarınızla yüzünüzde yuvarlaklar çizerek uygulayın. Gün içerisinde kirlenmiş suratınızı ve makyajınızı temizlemenin en kolay yoludur.
NEMLENDİRİCİ
Diğer bir formül ise nemlendiricidir. Kaynatacağınız bir suyun içerisine, su kaynadıktan sonra bir tutam lavanta, hanım çiçeği, papatya ve melisa katıp bu bitkileri on beş dakika demlendirin ve ardından bir süzgü ile süzerek kalan suya biraz saf alkol ekleyin. Karışımınızı bir şişeye koyup buzdolabınızda da muhafaza edebilirsiniz. Bu karışımla cildinizin daha dolgun ve düzgün olmasını sağlayabilirsiniz.
VÜCUTTAKİ LEKELERİ YOK ETMEK
Bir başka formülümüz ise vücudunuzdaki lekeleri yok etmek için geliyor. Bu formülümüz için birer çay kaşığı amonyak, saf su, sabun ve perhidrola ihtiyacımız vardır. Formülü hazırlamak için ilk olarak sabunu rende ile rendeleyiniz. Rendelenmiş ürüne diğer malzemeleri ekleyip iyice karıştırmanız gerekir. Oluşturduğumuz bu karışımı ilk olarak vücudunuzda denemeden önce elinizin üzerinde deneyiniz eğer herhangi bir yakma, acı vermiyorsa vücudunuzdaki lekelerin üzerlerine sürüp bekleyin ve daha sonrasında bol su uygulayarak temizleyiniz. Bu karışımı haftada bir kezden fazla kullanmayın.

Suna Dumankaya güzellik formüllerini paylaştığı yeni bir kitap çıkardı. Kitabın içerisinde yüzlerce formül bulunmaktadır. Anneannesinin çeşitli dillerde yazıp biriktirdiği bu formülleri günümüz Türkçesiyle yayınladığı bu kitapta temizleme toniğinden peelinge, sivilcelerinizden kurtulmadan çillerinizden kurtulmaya kadar birçok karışım verilmektedir.


Beğendiniz mi? Paylaşın!