Yukarı!
Cilt Bakımı Öneriyoruz Sivilce

Sivilceleri yok eden doğal maskeler ve tonikler


Kısaca akne nedir?, akne çeşitleri nelerdir?, hangi bölgelerde daha çok görülür cevapladıktan sonra yazımızın asıl amacı akne (sivilce) oluşumunu nasıl engelleriz, sivilcelerden nasıl kurtuluruz, sivilceleri nasıl kuruturuz, doğal sivilce maskeleri nelerdir, sivilce yok edici doğal maskeker, sivilce giderici maskeler gibi tüm akne (sivilce) sorularına yanıt vereceğiz..

Tıp dilinde sivilceye akne denir. Akne, yağ bezelerinin ve kıl kökünün iltihaplanmasıdır. Sivilceler bazen hormonal faktörlerden, bazen de sebum salgısının artmasıyla ortaya çıkarlar.

Sivilcelerin çeşitleri vardır, tüm sivilceler aynı değildir. Kırmızı küçük sivilcelere –papül-, iltihaplanmış ve şişkin olan sivilcelere –püstül-, ayrıca hem şişkin, hem dolgun, hem de arkası sert olan sivilcelere –kistik akne– denmektedir.

Sivilceler en çok yüz, sırt, göğüs bölgelerinde kendilerini gösterirler. Bunun sebebi yağ bezleri vücudumuzda en çok bu bölgelerdedir.

Genel olarak akne (sivilce) nedir tanımladık. Sivilceleri yok etmek için hazırlamış olduğumuz doğal formüllere geçebiliriz.

 

sivilce giderici maskeler ve tonikler

 

SİVİLCELİ CİLT İÇİN DOĞAL TONİK #1

MALZEMELER:

 • Maden suyu (1 şişe)
 • Limon suyu (1 çay kaşığı)

HAZIRLANIŞI:

Maden suyunun içine limon suyunu ekleyin ve cildinize uygulayın. Bu tonik taze olarak hazırlanmalıdır ve aynı gün içinde kullanılmalıdır.

 

SİVİLCELİ CİLT İÇİN DOĞAL TONİK #2

MALZEMELER:

 • Su (100 ml)
 • Elma sirkesi (15 ml)
 • Tuz (2 gr)

HAZIRLANIŞI:

Su, sirke ve tuz karıştırılıp kaynatılır. Soğuduktan sonra steril gazlı bez yardımı ile kompres yaparak cilde tatbik edilir. Taze hazırlanıp aynı gün içinde kullanılmalıdır.

Su, sirke ve tuzu karıştırın, ardından kaynatın. Karışım soğuduktan sonra steril gazlı bez yardımı ile kompres yaparak cildinize uygulayın. Bu tonik taze olarak hazırlanmalıdır ve aynı gün içinde kullanılmalıdır.

 

SİVİLCELİ CİLT İÇİN DOĞAL TONİK #3

MALZEMELER:

 • Ilık su (100 ml)
 • Kekik suyu (15 ml)
 • Elma sirkesi (15 ml)

HAZIRLANIŞI:

Elma sirkesi ve kekik suyunu, ılık suyla karıştırın. Cildinize steril gazlı bez yardımı ile kompres yaparak uygulayın. Bu tonik taze olarak hazırlanmalıdır ve aynı gün içinde kullanılmalıdır.

 

SİVİLCELERİ KURUTUCU DOĞAL MASKE

Sivilce şikayeti olanlar, öncelikle sivilceleri sıkmamaya dikkat etmelidir. Ayrıca kavrulmuş kuruyemiş, çikolata ve şekerleme, cips, alkollü ve asitli içecekler, kızartma ve trans yağ içeren tüm yiyecekler/içecekler sivilceleri azdırdığı için bu yiyecekler/içeceklerden uzak durmalıdır.

Sivilceli ciltlerde, kimyasal içerikli ve yağlı makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Cilt sabah ve akşam uygun bir ürünle temizlenmeli, temiz tutulmalıdır. Cildi kurulamada mümkünse tek kullanımlık kağıt havlular tercih edilmelidir.

                                                                

MALZEMELER:

 • Karbonat (2 gr)
 • Pirinç nişastası (20 gr)
 • Elma sirkesi (2 tatlı kaşığı)

HAZIRLANIŞI:

Sirke, karbonat ve pirinç nişastasını karıştırarak krem haline getirin. Sirke ve karbonatın karışımından oluşan gaz çıkışı sona erdikten sonra bu karışımı sivilcelerinizin üzerine ince bir tabaka halinde sürün. Bu sivilce kurutucu maskeyi haftada 2 kez hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

 

DOĞAL YÖNTEMLERLE SİVİLCELERİ YOK ETME

MALZEMELER:

 • Elma sirkesi (1 yemek kaşığı)
 • Biberiye uçucu yağı (2 damla)
 • Hint defnesi (çay ağacı) uçucu yağı (1 damla)

HAZIRLANIŞI:

Elma sirkesinin üzerine Hint defnesi ve biberiye yağlarını damlatın, gece yatmadan önce sivilcelerinizin üzerine sürerek yatın. Bu karışımı 1 ay boyunca 2 günde 1 defa uygulayabilirsiniz. Eğer karışım cildinizde tahriş’e neden olursa uygulamayı bırakın.

 

SİVİLCE İZİNİ GİDEREN DOĞAL MASKE

MALZEMELER:

 • Biberiye uçucu yağı (3 damla)
 • Tereyağı (2 yemek kaşığı)
 • Keten tohumu (50 gr)

HAZIRLANIŞI:

Keten tohumunu öğütün ve tereyağı ile karıştırın. Karışımın üzerine biberiye yağını ekleyin ve tekrar karıştırın. Karışım hazır olduktan sonra yüzünüzü iyice temizleyin ve bir tülbent’i ılık suyla ıslatarak yüzünüze kapatın. Tülbent’in üzerine karışımı sürün ve 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

 

PRATİK YÖNTEMLER
Yatmadan önce sivilcenin üzerine kalamin losyonu veya manyezi sütü sürün. Sabah kalktığınızda sivilcelerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

Diğer bir yol ise sivilcenin üzerine bal sürerek üzerini bantla kapattıktan sonra yatmaktır. Bal bakterileri öldürerek iyileşme sürecini hızlandırır.

 

Sivilceli cildin bakımı sırasında dikkat etmeniz gerekenler:

 • Sivilcesi olan kişiler ciltlerinde sterilizasyon problemi olduğunu düşünürler. Oysa ki sivilce, dışarıdaki kirlerden dolayı çıkmaz, iç bölgede derinin altından canlanır. Bu sebeple günde birkaç defa cildi temizlemenin bir faydası yoktur. Bu temizleme sanıldığının aksine cildin bariyerini zayıflatır ve daha fazla bakteri üremesine neden olabilir.
 • Sivilceli cildinize her zamankinden daha hassas davranmanız gerekir.
 • Cilt temizliği önemlidir fakat abartmamanız gerekir. Cildinizi sabah ve akşam temizlemeniz yeterlidir.
 • Sivilcelerinizle oynamamanız ve patlatmamanız gerekir. Sivilcelerinizi kaşımak veya sıkmak cildinizde derin izler bırakabilir. Ayrıca sivilcelerinizi patlattığınız zaman mikrop cildinize yayılabilir.

 

DAHA FAZLASI İÇİN
Bu doğal yöntemlerin dışında Sivilce kategorimizde ki onlarca yöntemi okuyabilir, bilgi sahibi olabilir ve uygulayabilirsiniz.

Beğendiniz mi? Paylaşın!