Yukarı!
Cilt Bakımı Sivilce

Sivilce lekelerine doğal çözümler


Sivilce lekeleri sivilcelerden sonra belkide en büyük sorun. Cilldinizde oluşmuş sivilce lekeleri için dogalformuller olarak sizlere ibrahim saraçoğlu'nun doğal yöntemlerini sunuyoruz.

Young woman applying exfoliating gel to face, portrait, close-up

Sivilce lekeleri için maya maskesi

 

Malzemeler:

 

  • 1 paket kuru maya
  • Göz kararı su

 

Mayanın cilde faydaları :

 

Mayanın yararları eskilerden beri biliniyor. Eskiden kadınlar güzelleşmek için mayayi ciltlerine sürerlermiş. Maya ayrıca dezenfekte etmek ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlamak için kullanılırmış.

Maya yüz ve vücutta nemlendirme amaçlı ve dış etkenlere koruma amaçlı kullanılabilir. Maya yüksek dozda protein içerdiği için cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlar. Cildin daha pürüzsüz ve güzel görünmesine yardımcı olur. Mayadaki yüksek potasyum, dokularda biriken toksinleri dışarı atarak cildin artık maddelerden arınmasını sağlar. Maya içeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ dengesini ayarlar ve sivilceye karşı etkili olur. Kısaca maya cildi hem dışardan hem içerden besler.

Maskenin hazırlanışı :

 

Kuru mayayı bir kase içine boşaltın ve üzerine yavaşca su eklemeye başlayın. Karışımın çok cıvık olmamasına dikkat edin. Karışım tam kıvama geldikten sonra uygulama aşamasına geçin.

Maskeyi uygulama :

 

Karışımı göz çevreniz hariç yüzünüze sürün. 1-2 dakika geçtikten sonra cildinizi yıkayarak durulayın. Haftada 2 gün düzenli olarak uygulabilirsiniz.

 

Sivilce lekeleri için lavanta kürü

 

Malzemeler:

 

  • 5 gram lavanta
  • 1.5 bardak kaynar su

Lavantanın cilde faydaları :

 

Pürüzsüz ve diri bir cilde sahip olmak isteyenler lavanta kürü sayesinde pürüzsüz, daha diri ve daha sıkı bir cilde sahip olabilirler.

Hazırlanışı ve kullanımı:

 

Suyu kaynatın ve kaynayan suyun içine latantayı atın kısık ateşte 10 dakika kadar daha kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve 10 dakika demlenmesinin ardından ılıması için bekletin. Ilıdığında hemen süzün ve süzdüğünüz lavanta kürünü ılık şekilde tüketin. Bu kür sivilceleri ve sivilce izlerini gidermek için 2 günde 1 bardak içilebilir. Özellikle maya maskesini uyguladıktan sonra tüketmeniz ekstra fayda sağlayacaktır.

Önemli not: Lavanta kürünü ciddi hastalığa sahip kişiler gelişi güzel kullanmamalıdır. Bu tür kişiler kürü kullanmadan önce mutlaka doktarlarına danışmalıdırlar.

Beğendiniz mi? Paylaşın!