Yukarı!
Saç Bakımı

Saçların hızlı uzaması için havuç formülü


Özellikle kadınların saçları ile ilgili en büyük sıkıntılarından birisi de saçlarının çok yavaş uzaması. Saçın uzama süresi genetik olarak kişiden kişiye değişebilse de, yediğiniz yemekten, içtiğiniz suya kadar bir çok sebebi var saçların uzama hızını etkileyen.

Biz de yazımızda saçların daha çabuk uzaması için mucize denebilecek doğal bir formül verelim istedik.

Formülümüzün en etkin maddesi havuç ; havucun içinde bulunan keratin (saçlar ve tırnakların ana maddesi), doğal yağ, potasyum, fosfor, kalsiyum, A,B,C ve E vitaminleri saçların bakımı ve beslenmesi için oldukça önemli.

hızlı saç uzatmak için havuç formülü

Formül için gerekenler:

  • 2 tane havuç

Havuçları temizlemek için, bıçakla dış yüzeyini rendelemek yerine sadece yıkamayı tercih edin.

  • 3 su bardağı su

Suyu kesinlikle musluk suyundan kullanmayınız. Musluk sularının içerisinde oldukça fazla bulunan klor saçlar için oldukça zararlıdır.

  • 1 tane yumurta
  • 1 kaşık badem yağı veya yoksa zeytinyağı. (Tatlı kaşığı ile)

Formülün Hazırlanışı

Havuç kürü yapacağınız kaba 3 bardak suyu koyarak kaynamaya bırakın. O esnada yıkamış olduğunuz havuçları rende ile mümkünse en kalın şekilde rendeleyiniz ve çıkan havuç suyunu da dökmeyin.

Su kaynadıktan sonra rendelenmiş havuçları ve havuç suyunu ekleyerek, 15-20 dakika daha kaynatmaya devam edin. En fazla 20 dakika sonra ocağı ve ısıttığınız kabın ağzını kapatın ve sık sık açmayın. Bu arada 1 yumurtayı da iyice çırparak bir kapta bekletiniz.

Suyun yumurtayı pişirmeyecek kadar ılıdığını düşündüğünüz anda suyun içindeki havuçları süzerek alın ve hazırlamış olduğunuz havuç çayının içine çırpılmış yumurtayı ve yağı da ilave ederek iyice karıştırın.

Havuç Kürü’nün Saça Uygulanması

Hazırladığınız kürü elinizde bir uygulama şişesi varsa ona koyarak iyice çalkalayın. Yoksa bir pet şişenin kapağına bir delik açarak da bu şişeyle uygulama yapabilirsiniz.

Kürü önce saç diplerinden başlayarak, bütün saç diplerine gelecek şekilde uygulayın ve ardından 5-10 dakika kadar saç diplerine iyice masaj yapın. Masajın ardından hiç beklemeden kalan kürü mümkünse tüm saça gelecek şekilde saç uçlarına kadar sürün.

Kürümüzü tüm saçımıza yedirdik ve şimdi 1-2 saat kadar saçımızda bekletmemiz gerek. Eğer varsa film veya streç ile saçınızı sararak beklemeniz çok daha iyi olacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken kan akışını yavaşlatacak kadar çok sıkı sarmamanız.

Saçları çabuk uzatmak için uygulanan doğal formüller arasında havuç kürü, herkesin evde rahatlıkla uygulayabilecek olması ve çok ekonomik olması ile kuaförlerin bile tercihleri arasında. Formülü haftada 1 ya da 2 kez uygulamanızda hiçbir sakınca yok. Ancak bilimsel bir veri olmasa da özellikle kuaförler 2 aylık bir kullanımın ardından bir süre kürün kullanımına ara verilmesini tavsiye ediyorlar.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Paylaşın!