Yukarı!
Genel Öneriyoruz Saç Bakımı

Saçların hızlı uzaması için doğal formüller


Saçların uzama hızı genetik olarak kişiden kişiye değişir ve bu süreci kısaltmak için yapılabilecek şeyler kısıtlıdır. Saçların daha çabuk uzamasını sağlamak için yapılabilecekler, saçın uzamasını yavaşlatacak faktörleri ortadan kaldırmak ve saçın kırılmasını engellemektir. Böylece daha kısa sürede uzun ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Hint Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

 

Malzemeler:

 

  • Hint yağı ( 1 çorba kaşığı )
  • Hindistan cevizi yağı ( 2 yemek kaşığı )

Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı saç derisini cilt hastalıklarına karşı korur ve saç köklerini güçlendirerek saçların uzama sürecinin kısalmasına yardımcı olur.

Hazırlanışı:

 

Bu maskenin hazırlanışı oldukça kolaydır. 1 çorba kaşığı Hint yağı ile 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın.

Uygulanışı:

 

Karışımı parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapın. 30 dakika kadar bekletip şampuanlayın ve soğuk suyla durulayın. Soğuk su ile durulamamızın amacı kan dolaşımını arttırmak. Karışım saç derinizde herhangi bir kızarıklık ya da tahrişe neden olmuyorsa maskeyi her gün uygulayabilirsiniz. Ayrıca eğer karışımdan artarsa bunu karanlık ve serin bir rafta 3 gün kadar tutabilirsiniz.

 

Adaçayı Yağı, Fesleğen Yağı ve Tatlı Badem Yağı

 

Malzemeler:

 

  • Adaçayı yağı ( 1 çay kaşığı )
  • Fesleğen yağı ( 1 yemek kaşığı )
  • Tatlı badem yağı ( 5 yemek kaşığı )

Adaçayı, fesleğen (reyha) ve badem yağları aşırı kuruyan kepeğe neden olan saç derisini nemlendirir ve saç köklerini besler.

Hazırlanışı:

 

1 çay kaşığı adaçayı yağını, 1 yemek kaşığı fesleğen yağını ve 5 yemek kaşığı tatlı badem yağını bir kase içinde iyice karıştırın.

Uygulanışı:

 

Karışımı saç derinize hafifçe masaj yaparak sürün (Damlamaması için boynunuza bir havlu sarabilirsiniz). 15-20 dakika kadar bekledikten sonra normal şampuanınızla ve soğuk suyla saçınızı temizleyin.

Haşlanmış Lahana ve Limon Suyu Maskesi

 

Malzemeler:

 

  • Haşlanmış lahana ( yarım su bardağı )
  • Taze limon suyu ( yarım çay bardağı )

Haşlanmış lahana ve limon suyu saç derisindeki ölü hücreleri temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlar ve fazla yağın yok olmasını sağlar.

Hazırlanışı:

 

Haşlanmış lahana ve taze limon suyunu blender’a atın ve püre kıvamına getirin. Eğer blender yoksa malzemeleri bir kase içerisinde kaşıkla ezebilirsiniz.

Uygulanışı:

 

Maskeyi hazırladıktan sonra saç diplerinize karışımı iyice yedirin ve 30 dakika bekletin. Soğuk su ve normal bir şampuanla saçınızı yıkayın. Artan karışımı buz dolabınızda 2 gün saklayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşın!