Yukarı!
Saç Bakımı

Saçkıran için bitkisel çözümler


Halk arasında saçkıran diye bilinen rahatsızlık çok yaygın olarak görülür. Genellikle psikolojilik nedenlerden kaynaklandığı düşünülen rahatsızlık erkeklere sakal bölgesinde genellikle yaşadığı bir problemdir. Bunun yanında kadınlarda daha çok saçlarda oluşur ve bir bölgede yoğun olarak görülür. Stres, sıkıntı ve sürekli bir gerginlik hali bunun oluşmasının önemli faktörlerindendir. Saçkıran görünüşte kötü bir algı yaratarak kişinin kendini kötü hissetmesine yol açabilir. İşte bunun için evde kendinizin de kolaylıkla yapabileceği bir bitki kürü hazırlayarak bu problemin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Özellikle Suna Dumankaya’nın etkili formülü bu konuda size yardımcı olacaktır.

MALZEMELER:

  • Acı kırmızı biber (2 tane)
  • Zeytinyağı (200 gr.)
  • Saf alkol (200 gr.)

HAZIRLANIŞI:

Biberleri ince ince doğrayın ve cam bir kavanozun içine koyun. Üzerine zeytinyağı ve saf alkolü koyup sıkıca kapatın. Hava almamasına dikkat edin. Tercihen siyah bir poşete koyun ve onu da sıkıca kapatın. Daha sonra bunu 10 gün boyunca sıcak ve nemli bir oda da ışık görmeyecek şekilde bekletin.10 günün sonunda çıkartıp süzün ve kürünüz hazır.

UYGULANIŞI:

Formülü hazırlamak kadar doğru bir şekilde uygulamakta önemlidir. Doğru bir uygulamayla doğru sonuçlar alınabilir ancak. Bu formülün uygulanışı ise şöyle;

Orta büyüklükte bir pamuğa 1 çorba kaşığı bu karışımdan koyun ve kıl kaybı yaşadığınız bölgeye masaj yaparak yedirmeye çalışın.30 dakika bekletin daha sonra da şampuanınızla iyice yıkayın. Kesin çözüm almak için bu formülü hafta da bir iki kez uygulayın. Düzenli kullanım önemli ona dikkat edin.

Suna Dumankaya bu kürün doğru uygulanırsa çok etkili olduğunu söylüyor. Ayrıca sadece saçkıran tedavisi değil saç dökülmelerine iyi geldiğini de belirtmiş.

 

Bu konu da etkili başka bir formülde ise,

MALZEMELER:

  • Fındık veya ceviz (1 adet)
  • Zeytinyağı (1 su bardağı)

HAZIRLANIŞI:

Ceviz veya fındığı zeytinyağında benmari usulüne göre ısıtın. Kaynayınca ateşten alıp süzün.

UYGULANIŞI:

Saç diplerine girdiğine emin olacak şekilde soğumuş olan kürü sürün. Böylece 1 saat bekleyin. Bu formülü her hafta düzenli olarak uygulayın.5 hafta boyunca aynı şekilde yaptığınız kürü kullanmaya özen gösterin. Ne kadar yararlı olduğunu en sonunda kullandığınız bölgede kıl ya da saç çıkmaya başladığını görünce anlayacaksınız. Şimdiden kolay gelsin.


Beğendiniz mi? Paylaşın!