Yukarı!
Cilt Bakımı Kuru Cilt

Kuru ciltler için çikolata maskesi


Çikolata Maskesi kuru ciltler için en tatlı, en doğal nemlendiricilerden birisi. Özellikle hanımların kiloları nedeniyle uzak durduğu çikolata aynı zamanda çok iyi bir bakım uzmanı; cildi hem beslerken, hem de nemlendiriyor.

Çikolata’nın Cilde Faydaları

Çikolata içindeki kakao yağı ile çok iyi bir antioksidandır ve vücut sıcaklığında bile emilimi çok kolay ve rahattır. Bu nedenle cildin beslenmesi ve nemlenmesi için kullanılabilecek en doğal ürünlerden birisidir. Ayrıca kakao yağının içinde bulunan polifenolun cilt kanserini etkisinin olduğu söylenmektedir.

çikolata maskesi

Çikolata Maskesi için Gerekenler

  • 1 Çay Bardağı Süt
  • 1 Çay Bardağı Kakao
  • 1 Tatlı Kaşığı Bal
  • 1 Çay Kaşığı Zeytinyağı
  • Kıvama göre eklenecek ezilmiş badem içi

 

Robotta çektiğiniz takdirde un kıvamına gelecektir. Başlangıçta 1 çay kaşığı dolusu toz badem içini eklemeniz yeterlidir.

  • 1 Tatlı Kaşığı Yulaf Unu

Marketlerden alabileceğiniz ufak bir paketi onlarca kez maske yapımında kullanabilirsiniz.

Çikolata Maskesi Hazırlanışı

Bütün malzemeler sütün içerisine katılarak kıvam tutana kadar karıştırılarak ısıtılır. Macun kıvamına gelen maske çok akıcı ise içerisine bir miktar daha badem ezmesi eklenir. Kıvam yüze sürülemeyecek kadar koyu ise bir miktar daha süt kontrollü şekilde karışıma eklenir.

Not: Kakao yerine isteyenler çikolatayı da eriterek karışımı hazırlayabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken eritilecek çikolatanın katkısız bitter çikolata olması gerekiyor. Raf ürünlerinin çoğunda bir çok katkı maddesi olduğu için istenilen sonuç alınamayabilir.

Çikolata Maskesinin Uygulanışı

Isıtılan karışımın biraz soğuması beklenir ve ılık bir hale geldiğinde daha düzgün uygulamak için varsa bir spatula yardımı ile cildi kapatacak kadar sürülür. Karışım arttıysa dekolte bölgesi dahil vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulayabilirsiniz, ya da afiyetle yiyebilirsiniz. Eğer yemeyi tercih ettiyseniz bunu maskeyi temizledikten sonraya bırakın, zira maske yüzünüzde iken mümkünse yüz hatlarını çok hareket ettirmemek daha iyi sonuçlar verecektir.

15 dakika kadar bekledikten sonra maskeyi ılık su ile yıkayarak çıkarabilirsiniz. Hemen yıkadıktan sonra bile etkisini gözle gözlemlemeniz mümkün olacaktır. Haftada birkaç kez uygulamanızda hiç sakınca yok; sadece fazla çikolata yememeye dikkat edin.

 

 


Beğendiniz mi? Paylaşın!