Yukarı!
Cilt Bakımı Güzellik

Güzellik maskesi


Her kadın için yüz güzelliği önemlidir ve hemen hemen her kadın bu güzelliği korumak için çeşitli yollar kullanmıştır; kadınların kullandığı etkili yollardan biri de şüphesiz güzellik maskeleridir.

    Güzellik maskeleri cildin gün boyu uğradığı olumsuz etkileri azaltmak, daha güzel ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmak için kadınların her dönem başvurduğu bir yöntemdir. Dünyanın neresinde olursa olsun her kadın az çok bu ortak dili kullanmaya çalışmış ve bunun için özel teknikler geliştirmiştir. Örnek verecek olursak; Antik Yunan’da Zeytinyağı’ndan, Çin’de beyaz çaydan, Japonya’da yosundan, Hindistan gibi meyvenin bol olduğu ülkelerde de başta limon, portakal olmak üzere kayısı, elma gibi meyvelerden güzellik maskeleri yapılmış ve cilde uygulanmıştır. Kadınların her dönem üzerinde durduğu cilt maskeleri ayrıca sağlık açısından da yarar sağlamaktadır. Her ne kadar kozmetik sektöründe kullanıldığını görmeye alışkın olsak da yüz maskeleri gözenekleri açması, toksinlerin atılmasına yardımcı olması ve kan dolaşımını hızlandırması gibi özellikleriyle sağlık sektörü tarafından da kullanılabilir. İnsanların dikkatini çekmesinin bir diğer nedeni de genellikle diğer losyon ve kremlerden daha kısa sürede etkisinin göze çarpmasıdır.

     İşte bu maskelere etkili bir örnek Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı Şems Aslan’ın tavsiye ettiği yaşlanma karşıtı en az 5 yaş gençleştiren maya maskesi:

MALZEMELER:

  • Su (Yarım çay bardağı)
  • Limon suyu (1 çay kaşığı)
  • Buz (1 bardak)
  • Maya (1 poşet)

HAZIRLANIŞI:

 

Öncelikle limon suyu ve suyu karıştırarak cildinizi iyice temizleyin. Başka bir kapta ise yaş mayayı suyla ezerek krem haline getirin. Bu karışımı ise göz kapakları, göz altları ve hatta dekolte bölgesine kadar her yere sürün. Yalnız ağız bölgeniz açık kalacak şekilde ince bir tülbent ya da gazlı bez keserek yüzünüzü kapatın. Bu arada bir kaba sıcak su koyup temiz bir havluyu batırıp sıkın. Daha sonra ise havluyu yüzünüze bastırıp kaldırın. Bu arada burundan nefes alın ve ağzınızdan verin bu kaslarınızın hareket etmesine yarımcı olacaktır. Havluyu bu şekilde 20 dakika boyunca 5 kere uygulayın. En sonunda ise soğuk su ile yıkayıp kurulayın. Kâğıt havluyla da yüzünüzü silin. Sırada buz uygulaması var; küçük bir buz parçasını dairesel şekilde yüzünüze sürün. Bundan sonrada nemli olan yüzünüze susam yağı ve zeytinyağı ile masaj yaparak yüzünüzü dinlendiriniz. Bu maske ayda bir kere uygulanır. Etkisi ise ilk kullanımdan itibaren görülmeye başlanır.

 


Beğendiniz mi? Paylaşın!