Yukarı!
Cilt Bakımı Güzellik Öneriyoruz

Evde yapabileceğiniz yüz maskeleri


Spa’lara para ve zaman harcamayı unutun! Harika bir cilde sahip olmanız için gereken sır mutfağınız kadar yakın. Kendinizi, bu basit, ev yapımı yüz maskeleriyle şımartın…

Muz ile yapılan Yüz Maskeleri

muz ile yapılan yüz maskeleri

Muz varken kim Botox’a ihtiyaç duyar ki? Evet doğru duydunuz… Muzu, cildinizi nemlendiren ve yumuşar bir his bırakan bir yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.

Orta boyutta bir muzu düz, akıcı bir kıvama gelene kadar ezin. Sonrasında yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 10 – 20 dk boyunca bekletin ve soğuk su ile yüzünüzü durulayın.

Diğer popüler bir maskeyi ise, 1/4 su bardağı yoğurt, 2 tatlı kaşığı bal ve 1 orta boy muz ile yapabilirsiniz.

Sirke ile Yapılan Yüz Maskeleri

sirke ile yapılan yüz maskeleri

Sirkenin bir cilt toniği olarak kullanılması, Truvalı Helen’in zamanına kadar dayanıyor ve günümüzde de hala etkili. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 2 bardak suyu karıştırın. Yüzünüzü bu tonik son arındırma amacıyla bu tonik ile durulayın. Ayrıca, 1/4 su bardağı elma sirkesi ve Su bardağının çeyreği kadar suyu karıştırarak da ev yapımı bir maske yapabilirsiniz. Cildinize yavaşça uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Süt ile Yapılan Yüz Maskeleri

süt ile yapılan yüz maskeleri

Bu kısımda, yüzünüz için spa etkisi yapabilecek bir yolu veriyorum. 1/4 su bardağı süt tozunu macun kıvamına getirecek kadar su ile karıştırıp bir maske yapın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Yüzünüzün yenilendiğini hissedeceksiniz 🙂

Yulaf Unu ile Yapılan Yüz Maskeleri

yulaf unu ile yapılan yüz maskeleri

Eğer hemen etki gösterecek bir şey arıyorsanız bu maskeyi kullanabilirsiniz. 1/2 su bardağı biraz sıcak ( kaynamış değil ) suyu 1/3 su bardağı yulaf unu ile karıştırın. 2-3 dk bekletin vde daha sonra 2 tatlı kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı bal ve 1 küçük bir yumurtanın beyazı ile karıştırın. Daha sonra bunu ince bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın ve 10-15 dk boyunca bekletin. Ilık su ile durulayın.

Mayonez ile Yapılan Yüz Maskeleri

mayonez ile yapılan yüz maskeleri

Buzdolabınızdan temin edebileceğiniz mayonez ile bir maske yapabilecekken, neden pahalı kremlere boşuna para veresiniz ki? Yavaşça yüzünüze mayonezi sürün ve 20dk bekletin. Daha sonra silip soğuk su ile durulayın. Yüzünüzü temiz ve pürüzsüz hissedeceksiniz..

Yoğurt ile Yapılan Yüz Maskeleri

yoğurt ile yapılan yüz maskeleri

Hızlı bir iyileşme için illa ki spa’ya gitmenize gerek yok.. Cildinizi arındırmak ve gözenekleri sıkılaştırmak için, yüzünüze bolca yoğurt sürün ve 20 dk boyunca bekletin. Maskeyi daha etklili yapmak için 1 tatlı kaşığı yoğurdu bir portakalın çeyreğinden çıkaracağınız portakal suyu ve biraz portakal parçalarıyla karıştırın. Bir de 1 tatlı kaşığı aloe ile karıştırın. Bu karışımı da durulamadan önce en az 5dk bekletin.

Hardal ile Yapılan Yüz Maskeleri

hardal ile yapılan yüz maskeleri

Yüzünüze hafif sarı hardalı destekleyici olarak sürün. Hardal yüzünüzü yumuşatacak ve canlandıracaktır.Tahriş etmeyeceğinden emin olmak için önce küçük bir alanda deneyin.

Limon ile Yapılan Yüz Maskeleri

limon ile yapılan yüz maskeleri

1 limonun suyu ve ¼ su bardağı zeytin yağı ya da badem yağını karıştırarak cildinizi hem arındıran hem de nemlendiren bir maske yapabilirsiniz.

Yumurta ile Yapılan Yüz Maskeleri

yumurta ile yapılan yüz maskeleri

Biraz nemlenmeye ihtiyacı olan kuru bir cildiniz varsa, yumurtayı ayırın ve sarısını çırpın. Yağlı bir cildiniz varsa da beyazını biraz limon ya da bal ekleyerek kullanabilirsiniz. Normal bir cilt için ise tamamını kullanın. Çırptığınız yumurtayı cildinize uygulayın ve rahatlayıp 30 dk bekleyin. Daha sonra durulayın. Yeni cildinizi seveceksiniz.

Evde hazırlanabilen doğal el maskeleri yazımızı okuyup bilgi edinebilir içerisinde ki doğal formüller ile kendi el maskelerinizi yapabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşın!