Yukarı!
Cilt Bakımı Genel Güzellik Vücut Bakımı

Evde yapabileceğiniz doğal bronzlaştırıcı


Bronzlaşmak özellikle hanımların en büyük özlemlerinden birisi. Yaz aylarında bronzlaşmak için saatlerce güneş altında beklemek ya da solaryuma girmek en kolay çözümler. Ama özellikle solaryumun bilinmeyen tehlikeleri her geçen gün ortaya çıkmaya devam ediyor. Güneşin ise zararlı ışınlarına maruz kalmak uzun vadede cilt kanserine varana kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Günden güne bu tehlikelerin daha da çok dillendirilmesi ile bronzlaştırıcı kremlere daha fazla eğilim olsa da renk pigmentlerinin yapısını bozduğu söylenen bronzlaştırıcı kremler yerine organik bronzlaştırıcı tarifi arayan birçok kişi var. Biz de yazımızda size evde yapılabilecek doğal bir bronzlaştırıcı tarifi vermek istedik.

doğal bronzlaştırıcı

Doğal Bronzlaştırıcı için Gerekli Malzemeler

  • 1 Yemek Kaşığı Kakao Yağı
  • 1 Yemek Kaşığı Kayısı Yağı
  • 1 Yemek Kaşığı Susam Yağı
  • 1 Yemek Kaşığı Havuç Yağı
  • Tercihen Az Miktar Tarçın ve Karanfil

Karışım için mümkünse bir sprey şişesi kullanmaya özen gösterin. Böylelikle tarçın ve karanfili de karışıma eklerseniz süzmeye gerek kalmayacaktır ve kullanım da çok daha kolay olacaktır.

Tüm yağları ve dilerseniz tarçın ve karanfili sprey şişesine koyarak iyice çalkalayın, organik bronzlaştırıcı spreyimiz hazır. Bronzlaşmasını istediğiniz bölgeye karışımı püskürterek uygulayın.

Dikkat: Karışımdaki yağlar zaman içerisinde deforme olacaktır ve içeriği zarar görebilecektir. Bu sebeple doğal bronzlaştırıcı formül için en uzun saklama süresi 3 veya 4 haftadır. Kısa aralıklarla formülü tekrar hazırlayarak kullanmanızda büyük fayda vardır. Spreyi buzdolabına koymayınız; saklarken güneşten ve ışıktan korumaya özen göstererek serin yerde muhafaza ediniz.

Formülün İçeriği ve Faydaları

Kakaonun Faydaları: Cildin nemlenmesi ve bakımı için son derece faydalıdır ve bronzlaşmasını sağlar.

Havucun Faydaları: İçerikteki en etkili bronzlaştırıcıdır. Aynı zamanda cildin yenilenmesinde çok büyük etkisi vardır.

Susamın Faydaları: Kuru ciltler için birebirdir; cildi besler ve güneşin zararlı etkilerinden korur.

Kayısının Faydaları: Cildi besler ve nemlendirir, aynı zamanda güneşin zararlı etkilerine ve kırışıklıklara karşı çok etkilidir.

Hazırlanan bu karışıma 20 gram kadar nişasta eklenir ve karıştırılırsa güneşe karşı çok daha etkili bir koruma sağlar (neredeyse 20 faktör bir güneş krem gibi) ama bronzlaştırıcı etkisi bir miktar azalır.


Beğendiniz mi? Paylaşın!