Yukarı!
Cilt Bakımı Sivilce

Doğal yöntemler ile sivilce yok etme


Sivilce yok etme için günümüzde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bazı yanlış bilinen yöntemler ne yazık ki sivilceyi yok etmek yerine sivilce çıkmasına sebep olmaktadır. Sivilceleri yok etmek için yapmanız gereken ilk şey, sivilce ve siyah noktalara sebep olan mikro organizmaları cildinizden uzaklaştırmak olmalıdır. Bu mikroorganizmalar cildin yağlanmasına sebep olarak cilt lekelerine neden olurlar. Bu mikroorganizmaları cildimizden uzaklaştırmak için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır.  Özellikle akne nedeniyle tahriş olmuş cildi toparlamak ve cildi derinlemesine temizleyerek yeni akne oluşumunu engellemek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yara izleri ve güneş lekelerinin görünümünü hafifletmek için de kullanabilirsiniz. Aspirin içinde bulunan salisik asit iltihaplanmaları önler ve cilt yüzeyinde bulunan yaraların şişmesini ve yayılmasını engeller.

Doğal sivilce yok etmek için ada çayı maskesi karışımının yapılışından bahsedelim. Aspirin maskesinde ihtiyacınız olan malzemeler aşağıda yazılı.

MALZEMELER:

3-4 adet tablet aspirin

1 çay kaşığı su

Kuru ciltler için 1 çay kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı bal.

Sivilce yok etme nasıl yapılır

HAZIRLANIŞI:

Bal, zeytinyağı ve suyu bir kâseye alın ve bunların yumuşaması için kâseyi sıcak su dolu daha büyük bir kâsenin içine koyun. Aspirin tabletlerini iyice ezip toz haline getirdikten sonra diğer malzemelerle birlikte karıştırın. Karışım orta yoğunlukta krem kıvamında olmalı. Bunu sağlamak için önce yarım çay kaşığı su ve zeytinyağı ekleyip yoğunluğuna göre geri kalanını ekleyebilirsiniz. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü ve boyun bölgesini yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Sıcak su kullanırsanız gözenekler açılacak ve aspirin maskesi cilde daha kolay nüfus edecektir. Daha sonra maskeyi parmak uçlarınızı kullanarak ve özellikle aknelerin bulunduğu bölgelere yoğunlaştırarak cildinize yedirin. Göz ve ağız çevresine sürmeyin. Maskeyi 15-20 dakika yüzünüzde bekletmeniz yeterli olacaktır. Çıkarmak için ılık su kullanın. Cildin durumuna göre aspirinli maskeyi haftada 1 defa kullanabilirsiniz.  Faydaları ise aspirinli cilt maskesinin ana kulanım nedeni aknelerin oluşumunu ve yayılmasını engellemektedir. Akne ile mücadele oldukça etkili olan aspirin, cilt altındaki dokulara nüfuz ederek akneye neden olan enfeksiyonun yayılmasını önler. Aynı zamanda aknelerin neden olduğu ağrıları aspirin maskesiyle hafifletebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşın!