Yukarı!
Cilt Bakımı Güzellik Vücut Bakımı

Doğal güneş kremi ve bronzlaştırıcı


Kimyasal içeren güneşten koruyucu ürünler deri tahrişlerine, gözenekleri tıkamasıyla cilt hasarlarına ve bununla birlikte kokteyl etkisiyle vücudunuzda farkında olmadığınız zararlara sebep olur.

Güneş yağı kullanmayan kişilerde dermatitlerin yok olduğu gözlenmiştir. Çünkü cildin kendine has cilt koruma mekanizması vardır.

Dogalformuller.com olarak sizlere doğal yöntemler ile hazırlayabileceğiniz güneş kremi, bronzlaştırıcı güneş yağı ve bronz teni doğal olarak korumanın yollarını yazdık.

doğal güneş kremi ve bronzlaştırıcı

HER CİLT TİPİ İÇİN UYGUN DOĞAL GÜNEŞ KREMİ                                              

MALZEMELER:

Karite yağı (25 gr)

Pamuk yağı (5 ml)

Katı kıvamda Hindistancevizi yağı (5 ml)

Susam yağı (5 ml)

                                                                

HAZIRLANIŞI:

Karite yağı, bir cam behere ya da cam bir kâseye koyun. İçerisine susam ve pamuk yağı ilave edin ve benmari usulü eritin. Katı hindistancevizi yağı da ayrı bir yerde (yine cam bir kapta) benmari usulü eritin. Erimiş durumdaki karite yağını susam ve pamuk yağlarından oluşan karışımının içerisine aktarın. Cam bir çubuk veya tahta kaşıkla karıştırdıktan sonra hazır hale gelen kremi, kavanoza aktarıp buzdolabında muhafaza edin.

Güneşe çıkmadan 20 dakika önce cildinize sürebilirsiniz. Gündüzleri nemlendirici olarak da kullanılabilirsiniz. Raf ömrü 6 aydır.

 

HER CİLT TİPİ İÇİN BRONZLAŞTIRICI DOĞAL GÜNEŞ YAĞI

MALZEMELER:

Susam yağı (30 ml)

Fındık yağı (30 ml)

Kakao yağı (10 ml)

Ceviz yağı (20 ml)

Havuç yağı (10 ml)

                                                                

HAZIRLANIŞI:

Bütün malzemeler karıştırın. Koyu renkli cam şişeye aktarın.

Bronzlaşma ciltte sağlandıktan sonra da bu yağı kullanılabilirsiniz. Sabit yağların raf ömrü 2 yıl olduğundan, bu karışımın raf ömrü de 2 yıldır.

 

BRONZ TENİ KORUMANIN DOĞAL YOLU   

MALZEMELER:

Ceviz yağı (20 ml)

Organik limonun kabuğu (1 adet)

Havuç tohumu yağı (20 ml)

Kuru nane (2 gr)

Sıcak su (100 ml)

                                                                

HAZIRLANIŞI:

Cildin nemini sağlamak için haftada bir kez, limon kabuğunu ve kuru naneyi sıcak su ile demleyin, süzün. Daha sonra ceviz ve havuç tohumu yağı ile birleştirilip cilde masaj halinde uygulayın. Yağı uygulandıktan sonra yarım saat bekletin. Sonra ılık bir duş alınabilirsiniz.

 

GÜNEŞ YANIĞINI GİDERME

Cildinizde güneş yanığı oluştuysa, cildinizin daha hızlı iyileşmesi için yeşil çayı demleyip püskürtmeli bir şişeye koyun ve buzdolabında bekletin. Orta derecede soğuk şekilde, vücudunuzda yanık olan yerlere sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün püskürtün. Günde 2 defa uygulayacağınız bu yöntem ile yanığınız kısa sürede geçecektir.


Beğendiniz mi? Paylaşın!