Yukarı!
Cilt Bakımı Güzellik

Doğal cilt bakımı nasıl yapılır?


Cilt bakımı; cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, her yaşta yapılması gerekir. Gün içerisinde toz, duman, ter ile beraber gözeneklerimiz tıkanır. Bir de buna kötü beslenme, stres, kötü yaşam koşulları ve bakım yapılmamasıyla cilt hiç hava alamaz. Ve cilt tepki göstermeye başlar, siyah nokta, sivilce, yağ bezeleri gibi… İşte cilt bakımının önemi burada başlar. Pırıl pırıl bir cilde sahip olmak için düzenli olarak her gün sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildimize bakım yapmamız gerekir. Tabi ki bakım yaparken doğal yöntemleri tercih etmemiz yararımıza olacaktır. Kozmetik ürünler cildimizde kimyasal maddelerin birikmesine sebep olur. Biz cildimizi temizliyor sanırken aslında kimyasal madde deposu haline getirmiş oluruz. Ama doğal, evde yapılacak olan cilt bakım maskeleriyle nemlendirici ve tonikler ile cildimizin nefes almasını sağlarız.

       Evde doğal cilt bakımı için size bir tonik ve nemlendirici tarifi vereceğim. Bu tarifi düzenli olarak kullandığınızda cildinizdeki değişimi siz de fark edeceksiniz.

Yüzünüz için;

Evde doğal tonik tarifi

Bir tatlı kaşığı elma sirkesi,

Bir şişe maden suyu

Bu malzemeleri karıştırdığınızda maden suyu ile sirke ikisi de asitli olduğu için köpürecektir. Daha köpüğü kaybolmadan bu köpüklü suyla yüzünüzü yıkayın. Bu işlemi sabah akşam yaptığınızda cildinizin alt tabakasındaki biriken yağlar yüzeye çıkacak ve cildinizi doğal dengesine kavuşturacaktır. Ardından önereceğim nemlendirici tarifi ile yüzünüzü nemlendirin. Bu işlem de cildinizdeki kırışıklıkları önlemek ve cildinizin yağ seviyesini dengede tutmayı sağlayacaktır.

Evde doğal nemlendirici tarifi

İki yemek kaşığı ev yapımı yoğurt(içerisindeki yararlı bakteriler cildin hava almasını sağlar.),

Bir çay kaşığı doğal sıkım zeytinyağı(kimyasal maddeden yüzünüzü arındırmak için),

Bir yuvarlak dilim salatalık

Salatalığı ilk önce ezeceğiz. Ardından yoğurdu ve zeytinyağını karıştırıp, tamamıyla saf karışım olan kadar karıştırın. Ardından karışımı yüzümüze pamuk yardımıyla sürüp, yüzünüzde 10 dakika bekletin. Ilık suyla yüzünüzdeki maskeyi yıkayın.

       Önerdiğim tarifler, her cilt tipi için uygundur. Ancak alerjiniz olacağını düşünüyorsanız,  el bileğinizin iç tarafına bir tutam uygulayın, cildiniz herhangi bir olumsuz tepki vermiyorsa rahatlıkla bakımları uygulayabilirsiniz. Kadifemsi bir cilde sahip olmak istiyorsanız, düzenli cilt bakımınızı yapmayı unutmayın.


Beğendiniz mi? Paylaşın!