Yukarı!
Cilt Bakımı Güzellik Kuru Cilt Öneriyoruz Yağlı Cilt

Cildi besleyici maskeler


Cilt maskeleri, cildi sağlıklı bir şekilde güçlendiren doğal güzelleştiricilerdir. Maskeler içerisinde yer alan iyileştirici ve güzelleştirici maddeler kendini cilde emdirerek, cildin kendisini yenileyebilmesine yardımcı olurlar. Maskeler cildi gerginleştirir, yatıştırır ve kan dolaşımını uyarırlar.

Cilt çeşitlerine göre evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz cildinizi besleyici maskeleri hazırladık.

ELMA-KREMA MASKESİ (NORMAL VE KURU CİLT İÇİN)

Kabuğunu soyduğunuz 1 elmayı ince ince rendeleyin ve 1 yemek kaşığı krema ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın. 10 dakika bekletin ve ardından temizleyin.

EKŞİMİK (ÇÖKELEK) MASKESİ (YAĞLI CİLT İÇİN)

4 yemek kaşığı ekşimik (çökelek), 10 ml adaçayı suyu, 10 ml gül suyu ve 1 kahve fincanı ılık sütü mikserde iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra temizleyin.

ZENCEFİL KOMPRESİ (YAĞLI CİLT İÇİN)

1 bardak zeytinyağını ılıklaştırın, 1 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil ile iyice karıştırın ve 1-2 saat bekletin. Bu karışımı bez parçalarına emdirin ve karışımı emdirdiğiniz bez parçalarını yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin.

SALATALIK MASKESİ (YAĞLI CİLT İÇİN)

Soyulmuş salatalıktan kestiğiniz 5 kalın dilimi mikserde püre haline getirin. 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı susam yağı, 1 yumurta sarısını iyice çırpın ve hepsini mikserde karıştırın. Yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın. 4-5 dakika bekletin ardından temizleyin.

ÇÖKELET MASKESİ (YAĞLI CİLT İÇİN)

125 gram çökelek, 2 yemek kaşığı ılık süt ve yarım limonun suyunu iyice karıştırarak krem kıvamına getirin. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin.

AVOKADO MASKESİ (KURU CİLT İÇİN)

Olgun bir avokado’yu kabuksuz olarak çatalla ezin ve yarım tatlı kaşığı çiçek balı ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile iyice karıştırın. Bir yumurta sarısını çatalla iyice çırptıktan sonra karışıma ekleyin ve karıştırın. Bu arada da 3 yemek kaşığı zeytinyağını, karıştırma sırasında azar azar karışıma ekleyin. Yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize bolca uygulayın ve 20-30 dakika bekletin.

HAVUÇ MASKESİ (OLGUN CİLT İÇİN)

Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta sarısı ve bir tatlı kaşığı havuç suyunu iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin ardından temizleyin.

BUĞDAY KIRMASI MASKESİ (KURU CİLT İÇİN)

100 gram kırılmış buğdayı krem haline getirebilecek ölçüde zeytinyağı ile mikserde karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin ardından temizleyin.

YEŞİL ÇAY MASKESİ (OLGUN CİLT İÇİN)

1 bardak su kaynatın ve 5 dakika bekletin. 1 yemek kaşığı yeşil çay ekleyin ve 5 dakika demleyin, ardından süzün ve soğumaya bırakın. Bu sırada, 3 yemek kaşığı badem yağı ve 1 yemek kaşığı çiçek balını iyice karıştırın. Yeşil çayı bu karışıma yavaş yavaş ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Maskeyi yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra temizleyin.

CİLDİ TAZELEMEK İÇİN 20 DAKİKALIK MASKELER

Limon suyu, bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını iyice karıştırın.

1 yumurta sarısını ve limon suyunu iyice karıştırın.

Sütte kaynattığınız 1 elmayı ezin ve ılıklaşmasını bekleyin.


Beğendiniz mi? Paylaşın!